Styczeń 2015
autor: redakcja
Alex Żuławski - wspomnienie
Alex Żuławski uczestniczył w życiu Pinezki niemal od początku jej powstania. Był autorem wszechstronnym - najbardziej zapamiętamy Go jako autora licznych humoresek (publikowanych w dziale PanTofelek) oraz opracowań historycznych, opartych na zbiorach ze swoich kolekcji monet, pocztówek czy znaczków (można je znaleźć w rubryce To mnie kręci). Niemal wszystko - czy to wspomnienia z podróży, czy opowiania o życiu swojej rodziny - było nacechowane niezwykłym poczuciem humoru.
Dopiero po Jego śmierci dowiedzieliśmy się o tragicznych przeżyciach wojennych, jakie były Jego udziałem. Poniżej udostępniamy artykuł autorstwa Mariana Skwary, który ukazał się w Głosie Pruszkowa (Pruszków to miasto, z którym Alex czuł się związany, mimo emigracji).
Redakcja Pinezki
czytaj dalej…
|
Luty 2009
autor: Jarosław Kolasiński
Powrót Polski do macierzy (wywiad z Markiem Rezlerem)
Bo polski patriota rzekomo musi krwawić, a najlepiej jeśli zginie, przy okazji "dając świadectwo". To przekleństwo naszej historii, to zmora zrodzona ze stosowania w praktyce romantycznej wizji dziejów. W rezultacie powstania, które w XIX wieku wybuchały bez szans na pomoc z zewnątrz, de facto działały na korzyść zaborców. Dla osób wychowanych w tradycji romantycznej takie postawienie sprawy to herezja, ja jednak tego typu heretykiem jestem z całą konsekwencją.
czytaj dalej…
Luty 2009
autor: Joanna Jakubik
Fantazja i smoki - wywiad z Naomi Novik
Jestem bardzo przywiązana do swoich smoków. Pomysłów mam bardzo dużo. Właściwie więcej niż mogłabym wykorzystać. Przychodzą z lekturą innych książek, z obserwowania świata. Ta tematyka interesowała mnie już wcześniej, cały czas poszerzam wiadomości i dzięki temu mogę wzbogacać swoje książki. Jeśli dużo się pisze, to coraz więcej pomysłów się pojawia. Sama historia wojen napoleońskich obfituje w fascynujące wydarzenia, a fantazja i smoki wypełniają resztę.
czytaj dalej…
Luty 2009
autor: zakładka
Sprawni
...i społeczeństwo
Ludzie mają sąsiadów przeważnie po to, żeby przypilnowali mieszkania podczas ich wyjazdu, odbierali pocztę i podlewali kwiatki, a czasami po to, żeby drzeć z nimi koty. Ja mojej byłej sąsiadce Ali Nowak, zawdzięczam kurz i bałagan w mieszkaniu oraz dziecko, któremu wydaje się, że jest artystą.
czytaj dalej…
Grudzień 2008
autor: Robert Cichowlas
Wywiad z Anną Zgierun-Łaciną
Anna Zgierun-Łacina − genetyk, biolog molekularny, dziennikarka, nauczycielka, zielarka, wiedźma (czyli – w przeciwieństwie do niewiasty – ta, która coś wie), żona (po arabsku: zołza) i matka, słowem humanista i ścisłowiec w jednym. Od lat zakochana w łacinie (z wzajemnością). Pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest autorką serii Drużyna majora Limfocyta dla dzieci młodszych i książki Sześć Dominika utrzymanej w konwencji literatury familijnej.
czytaj dalej…
Listopad 2008
autor: Ewa Henry aka Spinelli
Lucy Maud Montgomery - Postscriptum
Pod koniec września tego roku Kanadę obiegła wstrząsająca wiadomość − ukochana córka kraju klonowego liścia, literacka matka Ani z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery, popełniła w 1942 samobójstwo poprzez przedawkowanie leków nasennych.
czytaj dalej…
Lipiec 2008
autor: Kalina Wojciechowska
Syrena Bałtyku. Dygresyjna opowieść o Constantii Czirenberg
Dygresyjna opowieść o Constantii Czirenberg
Urodą [przypomina] Helenę, obyczajami Penelopę, umysłem Atenę, głosem i sercem Dianę, śpiewem zaś dziewiątą muzę na Parnasie – Kaliope (...) [obdarzona] najzręczniejszymi do gry palcami (...) i słowiczym gardłem – pisał o Constantii Czirenberg Filippo Lomazzo, dedykując jej Flores praestantissimorum virorum, zbiór utworów najbardziej znanych muzyków działających w Mediolanie w dwudziestych latach XVII w.
czytaj dalej…
Lipiec 2008
autor: Bernadeta Jonkisz
Magiczne pracownie
...i społeczeństwo
Gdy jestem naprawdę zmęczona, wtedy siadam i po prostu patrzę. Patrzę, słucham i czekam, bardzo mi to pomaga. Nie muszę długo czekać, momentalnie kilka tak bliskich mi osób podchodzi i zaczyna rozmowę. Czasem to nie jest rozmowa, tylko takie ich sformułowania – slogany na wszystko. Mało ważne, ale coś wtedy staje się ważniejsze, od czegoś, co jeszcze przed chwilką było na pierwszym miejscu.
czytaj dalej…
Luty 2008
autor: Adam Grabowski
Pamiętnik redaktora, cz. 6
Wydarzenia 1956 roku zapowiadały prawdziwą odnowę i porozumienie narodowe. Zwolniono z więzień wszystkich, których w poprzedzającym okresie "błędów i wypaczeń" uznano za nieprzejednanych wrogów ustroju ludowego. Ale nie upłynęły trzy lata, a utwierdzał się ponownie powrót do bezkompromisowych metod. Nie podjęto rozwiązań, jakie rozwijał na łamach Państwa i Prawa mój kolega z lat uniwersyteckich, Konstanty Grzybowski, obecnie profesor prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
czytaj dalej…
|
|
|
|
Komentarze do artykułów
Definicja w zasadzie jest od 2004 roku, tyle że dotyczy zamówień publicznych. rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego z...
Wielkie podziekowania za interesujacy i swietnie napisany artykul, na ktory natrafilam szukajac informacji o Konstancji.Przygotowuje bowiem z mym zesp...
Niesamowite. Kimkolwiek jesteś teraz, Ewo, wiedz ze jesteś super osoba. Tekst to istna perełka... rok 2005
Ja robiłam powiększanie piersi z własnego tłuszczu. Znalazłam lekarza po pół roku szukania w Danii. Bardzo dobrze mną się zajął. Spotkania ...
Gdzie można nabyć książkę, niecierpliwie oczekuję 3 wydania. Może ktoś zna/opowie wiecej o losach Magierowa.
Bardzo przejrzysty artykuł. Do tego dołozyc jeszcze wizyte u lekarza medycyny podrózy, zaszczepic sie na niebezpieczne choroby i w droge. wiem z do...
Tekla Smaroń to byla moja prababcia. Moi dziadkowie pochodzili ze wsi Wesola na Podkarpaciu. prosze o kontakt, mam kilka pytan. Pozdrawiam serdecznie...
Hej Michal! Wlasnie wrocilem z Meksyku i weryfikowalem swoje doswiadzcenia z tego kraju poprzez czytanie artykulow. Staralem sie bacznie obserwowac ta...