Zakażenie układu moczowego u dzieci

Szlachetne zdrowie

ilustr. slovika
Ze względu na niespecyficzne objawy oraz częste lekceważenie infekcji dróg moczowych zdarzają się, niestety, przypadki nierozpoznanych lub niedoleczonych zakażeń układu moczowego. Konsekwencje braku odpowiedniego leczenia, profilaktyki i dalszej diagnostyki bywają opłakane.

czytaj dalej…
 

Triada aspirynowa

Szlachetne zdrowie

   Tytułowym określeniem lekarze, ale tylko ci, którzy wiedzą, co i jak, nazywają łączne z reguły występowanie polipów nosa, astmy oskrzelowej oraz nadwrażliwości na popularne leki przeciwzapalne zwane NLPZ. Tajemnicze NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) to zwykła aspiryna i wszelkie jej pochodne, jak również leki przeciwbólowe typu Naproxen.

czytaj dalej…
 

Prezent dla wazeliniarzy


   Wszyscy wiemy jak to z opinią bywa – choćby na przykładzie szkoły. Wystarczy usiąść w pierwszej ławce, kilka razy błysnąć inteligentnie okularem i już jest się w szufladce "solidny uczeń". Można też mieć pecha i samym tylko szuraniem krzesłem podczas pierwszej lekcji zarobić na cztery lata ciężkich katuszy, bez względu na IQ i starania, jak jeden z moich licealnych kolegów.

czytaj dalej…
 

Z Lyme do Górek

Szlachetne zdrowie

   Borelioza jest chorobą wielosystemową, która wydaje się atakować wszystkie rodzaje tkanek i wszystkie organy ludzkiego ciała. Jest to choroba, która u jednych ma przebieg łagodny, a u innych bywa wyniszczająca. Może człowieka okaleczyć, unieruchomić lub zamglić mu umysł. Atakuje mężczyzn, kobiety i dzieci, nawet ulubionego psiaka, okazuje się wyniszczająca dla koni i bydła. Można mieć ujemne wyniki testów i być chorym, lub dodatnie i nie mieć żadnych objawów. Jedni mają objawy już w kilka dni po ukąszeniu, podczas gdy u innych mijają lata, zanim choroba ta zostanie zdiagnozowana.

 

Thomas Grier

 

czytaj dalej…
 

Efekt cieplarniany. Zmiany klimatyczne, cz. III


Zmiany klimatyczne, cz. III ilustr.:spinelli/pinezka.pl

   Występujące w sposób naturalny w atmosferze ziemskiej tzw. "gazy cieplarniane" zatrzymują ciepło, nie pozwalając na jego nadmierne wypromieniowanie, podobnie jak działają szklane tafle w szklarniach. Zjawisko to, zwane efektem cieplarnianym (szklarniowym) jest więc naturalne i dobroczynne dla biosfery, obawy budzi jednak jego nasilenie spowodowane nadmiernym stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze, które może spowodować globalny wzrost temperatury.

czytaj dalej…
 

Z pamiętnika fizyka kwantowego (6)

 

autora animacji: spinelli


   Znowu się porobiły szczeliny w żaluzjach w laboratorium. Światło prześwieca. Jak tylko nie patrzę, to nawet obiema szczelinami naraz.

czytaj dalej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl